Част от проучванията за всеки строителен обект е изготвянето на инженерно-геоложки доклад. Целта е да установи и документира доколко реализацията на проекта е оправдана на базата оценка на инженерно-геоложките условия и количествена пространствено-временна прогноза за взаймодействието на съоражението и геоложката среда. Резултатите от това проучване се оформят като доклад, въз основа на който инж. конструктора определя дълбочината, оразмеряването и формата на основите на сградата. Изброяват се възможните проблеми и затруднения и се предлагат решения.
Проучването включва изучаване на архивни данни, оглед на терена, полево проучване и анализ на земни проби в лаборатория.
Огледа на терена има за цел да опишат всички предпоставки за наличие или липсата на физико-геоложки процеси и явления (ерозия, абразия, изветряване, суфозия, заблатявания, гравитационни процеси- срутища, сипеи, свлачища). Това се прави независимо дали инженерно-геоложкият доклад е изготвен само въз основа на архивни данни или е направено проучване.
По принцип не препоръчваме изготвянето на инженерно-геоложки доклад по архивни данни на нашите клиенти, тъй като разбираме че природата на земната основа и почвените пластове е трудно предвидима и съществува риск за неточности и разминаване в данните от един такъв доклад и реалната геоложка среда.
Предлагаме изготвяне на доклади по архивни данни само за относително равнинни терени, където имаме изготвени инженерно-геоложки доклади(на базата на проучвания) на имоти в съседство и липсват предпоставки за физико-геоложки явления. Смятаме, че рискът за инвеститорът при всички други условия е неоправдан.
Основна цел от доклада е изучаването на земната основа под проектната сграда, където се разглежда почвеният профил, прави се диференциация на съставящите пластовете по точно определени критерии и стандарти (ЕВРОКОД или БДС). От лабораторните анализи на земни проби се определят физико-механичните показатели и носещата способност на пластовете.
Разглеждат нивата на подпочвените води и техните сезонни колебания, тяхната агресивност спрямо бетона.
Прави се оценка на сеизмичният риск (земетръс) за района.
Инженерно-геоложкият доклад освен че ще послужи на инж. конструктора като основа за избора и дълбочината на фундиране на сградата, ще бъде представен и пред общината заедно с техническият проект за получаване на разрешение за строеж. Ние ще го изготвим за вас в три оригинала и допълнително копие на цифров носител.